Alue- ja kuntavaalit 2025

Laitilan kaupungin keskusvaalilautakunta tiedottaa, että Laitilan kaupungissa ensi huhtikuun 13. päivänä toimitettavissa kuntavaaleissa valitaan kaupunginvaltuustoon 31 valtuutettua ja heille sama määrä varavaltuutettuja toimikaudeksi 2025-2029.
Ehdokaslistojen julkaisuhakemusten jättö
Hakemukset puolueen ehdokaslistan ja valitsijayhdistyksen ehdokaslistan julkaisemiseksi sekä ilmoitukset yhteislistasta ja vaaliliitosta on vaalilain mukaan jätettävä keskusvaalilautakunnalle viimeistään tiistaina maaliskuun 4. päivänä ennen klo 16.00.
Em. asiakirjoja ottaa vastaan keskusvaalilautakunnan sihteeri kaupunginvirastossa, Keskuskatu 30, tiistaina maaliskuun 4. päivänä klo 16.00 saakka.
Maaliskuun 12. päivänä mahdollisesti jätettäväksi määrätyt oikaisuvaatimukset ja täydennykset ehdokashakemuksista ottaa vastaan keskusvaalilautakunnan sihteeri mainittuna päivänä klo 16.00 saakka kaupunginvirastossa.
Äänestäminen alue- ja kuntavaaleissa 2025
Äänioikeutettu voi äänestää valintansa mukaan joko ennakkoon tai vaalipäivänä. Vaalilain 46 §:n mukaan jokainen äänioikeutettu saa äänestää ennakolta kotimaan yleisissä ennakkoäänestyspaikoissa ja ulkomailla Suomen edustustoissa ja vaalipäivänä ainoastaan omalla Digi- ja väestötietoviraston ilmoittamalla äänestysalueella.
Alue- ja kuntavaaleissa äänestäjä voi äänestää molemmissa vaaleissa samalla kerralla tai eri kerroilla taikka äänestää vain toisessa vaalissa. Aluevaalien ehdokaslistat ja äänestysliput ovat väriltään violetteja ja kuntavaalien vastaavat asiakirjat ovat valkoisia. Tullessaan äänestämään äänestäjä on vaalilain 57 §:n mukaan velvollinen esittämään vaalitoimitsijalle selvityksen henkilöllisyydestään.
Äänestysalueet ja varsinaisen vaalipäivän äänestyspaikat
Laitilan kaupunki on jaettu kuntavaaleissa äänestysalueisiin seuraavasti:
Äänestysalue: Äänestyspaikka: Osoite:
001 Laitila-taajama Laitilan kaupungintalo Keskuskatu 30
002 Laitila-haja-asutus Varppeen koulun ruokala Urheilutie 11
Ennakkoäänestys kaupunginvirastossa ja kirjastoautossa
Ennakkoäänestyspaikkana Laitilassa toimii kaupunginvirasto, jossa ennakkoäänestys alkaa keskiviikkona 2.4.2025 ja päättyy tiistaina 8.4.2025.
Äänestys tapahtuu seuraavina aukioloaikoina:
- 2.-4.4.2025 klo 10.00-17.00,
- 5.-6.4.2025 klo 10.00-15.00,
- 7.-8.4.2025 klo 10.00-20.00
Lisäksi toisena ennakkoäänestyspaikkana toimii kirjastoauto, jossa ennakkoäänestys alkaa perjantaina 4.4.2025 ja päättyy sunnuntaina 6.4.2025.
Kirjastoauton aikataulu ja pysähdyspaikat ovat seuraavat:
- 4.4.2025 klo 10.00-14.20, K-marketin piha
- 4.4.2025 klo 14.40-17.00, S-marketin piha
- 5.4.2025 klo 10.00-12.00, S-marketin piha
- 5.4.2025 klo 12.30-14.30, Kodjalan koulu
- 5.4.2025 klo 15.00-17.00, Untamalan koulu
- 6.4.2025 klo 10.00-12.00, Soukaisten koulu
- 6.4.2025 klo 12.30-14.30, Suontaan koulu
- 6.4.2025 klo 15.00-17.00, Itäkulman koulu
Ennakkoäänestys laitoksissa
Ennakkoäänestys tapahtuu Laitilan Terveyskodissa,Koivukodossa, Kaukolankodissa, Attendo Hoivalinnassa, Attendo Joenrinteessä, Pajukujan asumisyksikössä, Karvinkartanon pienryhmäkodissa ja Anttilanhovin asumisyksikössä näissä laitoksissa erikseen julkaistavan kuulutuksen mukaisesti.
Kotiäänestys
Vaalilain 46 §:n mukaan äänioikeutettu, jonka kyky liikkua tai toimia on siinä määrin rajoittunut, ettei hän pääse äänestys- eikä ennakkoäänestyspaikkaan ilman kohtuuttomia vaikeuksia, saa äänestää ennakolta kotonaan siinä kunnassa, joka on merkitty äänioikeusrekisteriin hänen kotikunnakseen. Kotiäänestyksen yhteydessä voi äänestää myös kotiäänestykseen oikeutetun kanssa samassa taloudessa asuva omaishoidon tuesta annetussa laissa tarkoitettu omaishoitaja, jos kyseinen kunta on merkitty äänioikeusrekisterissä hänen kotikunnakseen.
Äänioikeutetun, joka haluaa äänestää ennakolta kotonaan, on ilmoitettava siitä viimeistään tiistaina 1.4.2025 ennen klo 16.00. Em. määräaika ilmoituksen toimittamiselle on ehdoton.
Keskusvaalilautakunnan sähköpostiosoite on: vaalit@laitila.fi. Puhelimitse tapahtuvat ilmoitukset kotiäänestyksestä tehdään hallintosihteeri Jaana Suomiselle, puh. 040 662 0922.
Äänioikeutta koskevat asiat
Äänioikeutta koskevat asiat hoitaa vaalilain mukaisesti Digi- ja väestötietovirasto.
Lisäksi keskusvaalilautakunta tiedottaa, että keskusvaalilautakunnan kokoukset pidetään kaupunginvirastossa, kaupunginhallituksen kokoushuoneessa (II kerros). Keskusvaalilautakunnan osoite on: Keskuskatu 30, PL 25, 23801 Laitila ja puhelinnumero on 040 662 0922.
Ulkomainonta
Vuoden 2025 alue- ja kuntavaalien ulkomainonta kaupungin hallinnassa ja määräysvallassa olevilla alueilla voidaan aloittaa viikkoa ennen ennakkoäänestyksen aloittamista eli 26.3.2025 alkaen.
Kaupunki pystyttää vaalimainostelineet torille ja Vihtorinkadun varrelle katsastusaseman viereen. Telineissä on valmiina levy, johon mainokset voidaan kiinnittää kummallekin puolelle. Alue- ja kuntavaaleille varataan kummallekin omat mainoskehikot. Tarkemmat sijaintitiedot selviävät oheisesta kartasta.
Katso täältä: Vaalimainoskehikkojen paikat(avautuu uuteen ikkunaan)